Nauč svého pejska triky, které budou bavit jeho i Tebe a budou se Ti hodit třeba právě při fotografování! Připravila jsem pro Tebe sérii návodů "jak na to", aby Tvůj pejsek zvládnul zapózovat před objektivem jako dokonalý foto model! Pojď se tedy začíst do druhé části, ve které Ti prozradím jak se připravit na povel "Zůstaň", jehož podstatou je, že pejsek sepočine v konkrétní pozici do momentu, dokud jej neuvolním.

Nácvik povelu "Zůstaň"

Ideální je začít nácvik povelu v pozici pejska, který sedí, nebo leží. V těchto pozicích bude totiž snazší pejska udržet nehybného. Odlož tedy pejska do vybrané pozice, stoupni si před něj a vyslov povel "Zůstaň". Svou otevřenou dlaň pak přibliž směrem k čumáku pejska. Poté o krok couvni od pejska a nadále s ním udržuj oční kontakt. Po pár vteřinách se k němu přibliž zpět, slovně pejska pochval a odměň ho pamlskem. Odměna přichází vždy v momentě, kdy pejsek v pozici setrvává. Dobu odložení pejska postupně prodlužuj, stejně jako můžeš zvětšovat i svou vzdálenost od pejska, který je v odložení.

TIP: Doporučuji nezaměňovat povel "Zůstaň" a "Čekej". Oba tyto povely jsou rozdílné. Povel "Zůstaň" je pro pejska signálem, aby setrvával v dané pozici a nepohnul přitom jediným jeho svalem. Oproti tomu povel "Čekej" je povelem, který dovoluje pejskovi setrvat v konrkétním místě, než se například vrátíš domů z nákupu.

Situace k řešení

  • Co dělat, když pejsek z pozice odchází příliš brzy? Při odkládání pejska je cílem omezit co nejvíce jakoukoli verbálníé komunikaci, mluvení i nadbytečné pohyby podporují pejska k činnosti a Tvým cílem naopak je pejska uklidnit.
  • Jak si poradit se situací, když se pejsek pohne chvilku předtím, než je uvolněn? Pamlsek měj schovaný do momentu, než jím budeš chtít pejska odměnit. Pokud jej uvidí dříve, bude si ho chtít vzít a tak přeruší povel "Zůstaň" dříve, než jej odměníš. Zároveň obměňuj způbo nácviku povelu tím, že od pejska jednou o pár kroků couvneš, podruhé od něj sebejistě odejdeš do strany.

Je pro Tebe tento díl série užitečný? Určitě budu ráda za Tvou zpětnou vazbu. V příštím dílu se podíváme na nácvik povelu "Ke mně", který je při fotografování pejsků velice užitečný při pořízení pohybových fotografií.