Nauč svého pejska triky, které budou bavit jeho i Tebe a budou se Ti hodit třeba právě při fotografování! Připravila jsem pro Tebe sérii návodů "jak na to", aby Tvůj pejsek zvládnul zapózovat před objektivem jako dokonalý foto model! Pojď se tedy začíst do první, úvodní části, ve které Ti prozradím jak se připravit na nácvik povelů.

Základní postup

Tvým úkolem, během výuky nového povelu, je důkladné vedení pejska a také jeho dostatečná pozitivní motivace. Cílovou podobu triku je vhodné rozdělit pomyslně do několika částí a každý krůček, který pejsek vykoná, aby se přiblížil k cíli je třeba odměnit. K nácviku triku používej slovní, případně i fyzický signál, kterým pejskovi vysvětlíš, jakou aktivitu po něm požaduješ. Pozitivní slovní motivace a trpělivost pomůže pejskovi snadněji odhalit, co je Tebou požadovaným cílem. Hned jak se dostaví správná odezva ze strany pejska, odměň jej nejprve slovně: "Dobře.", "Šikovný.", "Super.", poté případným pohlazením a nakonec také jeho oblíbeným pamlskem. Oblíbená hračka je také forma odměny, je však třeba myslet na to, že samotný výcvik může spíše narušit a odvede pozornost od výukového režimu, nemusí se tedy hodit při každém nácviku nového povelu, obzvlášť v začátcích. Odměna by vždy měla dorazit v momentě, kdy se pejsek nachází v požadované pozici a setrvává v ní. Pokud pozici opustí dříve, než přijde odměna, zafixuje si s nejvyšší pravděpodobností pozici, která následovala a během které odměnu obdržel. Měj tedy pamlsky připravené vždy při ruce a reaguj pohotově.

Ať je s Tebou stále psina

Měj na mysli že nácvik nového povelu je pro pejska poměrně náročnou psychickou činností. A tak je třeba, aby po každém takovém nácviku následovala zábavná část a pejsek si tak spojil nácvik s pozitivní aktivitou, na kterou se bude vždy těšit. Nácvik je navíc vhodné ukončit včas, dokud pejsek ještě jeví zájem o případné pokračování. Udržíš tak jeho zájem a chuť spolupracovat, i když skončíš předtím, než samotný povel společně dotáhne k dokonalosti. Zítra je také den a můžete spolu na nácviku v klidu pokračovat a zcela ho zdokonalit!

Pokud je Tvým cílem dostat pejska do konkrétní pozice, využij k tomu pamlsek, nebo hračku, kterou ho do dané pozice navedeš a dovolíš mu tak samotnému "zjistit", co je Tvým cílem. Dej mu tedy prostor pro jeho kreativitu a odměň jeho drobné krůčky směřující k cíli včas.

Různé tipy signálů

Každý den není posvícení, a tak se stane, že se pejsek spíše od cíle vzdaluje, než aby se přibližoval. Zkus pro takový případ zvolit místo slova "ne", nebo "fuj", jiný slovní pokyn, který bude pejskovi signálem, že se od cíle spíše vzdaluje, avšak jeho pozornost nadále pozitivně udržíš. Pomoci mohou slova jako například "jejda", nebo "ups".

A když už jsme u slovních signálů, jedním z dalších důležitých signálů je signál "volno". Tím pejskovi zcela jasně definuješ, že díky vyslání prvotního slovního signálu daná pozice trvá do momentu, než přijde signál "volno". Tehdy se může pejsek z dané pozice uvolnit, odpočinout si a užívat si aktivit dle svých vlastních preferencí.

Nejen slovní signály je možné použít pro započetí výkonu daného triku pejskem. Je možné používat i signály rukou, nebo nohami. Takový signál se zpravidla hodí, když chceš požádat pejska o vykonání triku v tichosti, ať už z jakéhokoli důvodu.

Pokračování...

Je pro Tebe tento díl série užitečný? Určitě budu ráda za Tvou zpětnou vazbu. V jednom z příštích dílů se podíváme na nácvik povelu "Sedni", který je při fotografování pejsků zcela klíčový, stejně jako třeba povel "Zůstaň". Pokud má totiž pejsek dokonalé odložení, můžeme při fotografování vynechat použití foto vodítka, které je při následné úpravě fotografií třeba retušovat.